Perşembe, 21 Ocak 2021
.
.
Gündeme Dair
Nasıl Ders Çalışılır?

Nasıl Ders Çalışılır?

Sınava hazırlık aşamasında hepimizin yaşadığı çözümünü bulmakta zorlandığımız ders çalışma yöntemlerinden bahsedelim

Nasıl Ders Çalışılır?

Ders çalışmak genç yaştakiler için bazen çok sıkıcı bir hal alabiliyor. Bunun en büyük nedeni ise yaptıkları işten zevk almamaları ve tam olarak ne için ders çalıştıklarını bilmemeleridir. Yani hayatta tam olarak ne yapmak istediğini bilmemelerinden de kaynaklanabiliyor. Hal böyle olunca odaklanma, konsantrasyon ve sabır isteyen ders çalışma pek çok kişi için bir ıstırap oluyor. Peki bunun bir çözümü yok mu? Tabi ki var. Hem de çok bilinen ve uygulayan kişilerin çok faydasını gördüğü, uzmanlar tarafından doğruluğu ispatlamış bir yöntemdir. Eğer siz de “ders çalışmak istiyorum” diyorsanız ve ders çalışmayı alışkanlık haline getirmek gibi bir amacınız varsa okumaya devam edin. Sizin için araştırdık ve adım adım nasıl ilerleyeceğinizi anlattık. Keyifli okumalar.

 

İlk Adım: Neden?

Olayı daha iyi anlamak için kendinize sormanız gereken ilk soru “neden” olmalıdır. “Neden ders çalışmalıyım”, “neden ders çalışmalıyım” ve “neden ders çalışamıyorum” gibi soruları kendinize sormalısınız. Daha sonra bütün samimiyetinizle bunlara cevap vermelisiniz. Varsayalım sizinle karşılıklı oturduk, bu konu hakkında konuşuyoruz ve bize bu soruları sordunuz. Biz de seve seve cevaplıyoruz. Öncelikle her insanın hayatında bir amacı olmalı. Bu amaçlar insanları hayata bağlayan şeylerdir. Kimisinin amacı dünyanın en iyi mühendisi olmak kimisinin amacı ise daha iyi yapay zekalar üretmek. Amaç denilen şey çok büyük olmalıdır. Ve çok büyük bir amaca hizmet etmelidir. Bu yüzden bizi hayata bağlayan bir amacımız var ve o amacımızı gerçekleştirmek için çalışıyoruz. İşte ders çalışmakta tam olarak burada karşımıza çıkıyor. Bir düşünün bakalım hiç çalışmadan yapay geliştirebilecek derecede kodlama bilgisine sahip olabilir miyiz? Veya üniversite sınavına hiç hazırlanmadan kodlama öğrenebileceğimiz bir bölüm kazanabilir miyiz? İşte tam olarak bu yüzden ders çalışmak zorundayız. Bizleri hayattaki amacımıza ulaştıracak yetenekleri, bölümleri, meslekleri ve okulları kazanmak için ders çalışmak zorundayız. Öteki türlü yani ders çalışmadan yalnızca birer hayalperest olup her zaman kendimizi kandırmış oluruz. Bu yüzden ilk olarak kendimize büyük bir amaç belirlemeli daha sonra bu amacımıza ulaşmak için çalışmalıyız.

 

İkinci Adım: Plan

Dünyadan ne kadar başarılı insan varsa hepsi de şu an bulundukları konuma plan yaparak gelmişlerdir. Kendilerine kocaman bir amaç edinip daha sonra onları bu amaca ulaştırabilecek planlar yapmışlardır. Ve daha sonra adım adım bu planları uygulamaya koymuşlardır. Siz de ders çalışmak istiyorsanız kendinize bir ders programı hazırlamalısınız. Çünkü ancak bu programa uyarsanız amaçladığınız şeylere ulaşabilirsiniz. Bu sayede hayalini kurduğunuz hayatı yaşayabilir, çok saygın bir kişi olabilir ve ekonomik olarak çok iyi imkanlara sahip olabilirsiniz.

 

Üçüncü Adım: Uygulama

Kendinize bir hayat amacı belirlediniz. Daha sonra onu uygulamaya koyacak bir plan hazırladınız. Şimdi yapmanız gereken şey de o amaca ulaşmak için planlarınızı uygulamaya koymaktır. Bir düşünün bakalım biz sadece kendimize amaç belirleseydik ve bunun için öyle üstünkörü bir plan yapsaydık, sonrasında ise hiçbir şey yapmasaydık. Amaçlarımınız gerçekleşme şansı olur muydu? Tabi ki de hayır değil mi! Çünkü planlar ancak eylem ile tamamlanırsa sonuç getirir. O zaman bizim de yapmamız gereken o planları uygulamaya koymaktır. Ama sakın ilk günden kendinize büyük hedefler koymayın. Mesela 6 ay boyunca çok az ders çalıştıysanız ve bu yazıyı okuduktan sonra birden günde 8 saat ders çalışmaya karar verdiyseniz bunu yapmanız biraz zor olacaktır. Çünkü ders çalışmaya başlayınca gözünüzde çok büyüyecektir. Eğer ufaktan başlarsanız ve bu plana her uyduğunuzda kendinizi ödüllendirirseniz ders çalışmaktan keyif almak mümkün olur. Mesela programınızda ilk gün için 2 saat ders çalışma koyarsanız ve bu 2 saati dolu dolu ders çalışarak geçirirseniz kendinize güveniniz artar değil mi? Eh planınızı uyguladığınız için de bir ödülü hak etmiş olursunuz. İster oyun ister gezme, orası size kalmış. O zaman siz de elinize bir kâğıt kalem alın ve hemen ilk adımı uygulamaya başlayın. Hepinize iyi bir gelecek dileriz.

Yazar İçeriğini Paylaşın :

Emoji ile tepki ver!
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0 Yorum
  • Yorumu Gönder
  • DAHA FAZLA SONUÇ YÜKLE