Perşembe, 21 Ocak 2021
.
.
Askere Alım Faaliyetleri

Terhisler Ne Zaman Yapılacak?

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar bugün açıklamalarda bulunurken terhis, celp ve bedelli askerlik konularına da değindi. Bakan Akar'ın açıklamaları sonrası 'Terhisler ne zaman, celp işlemleri ne zaman başlıyor? Bedelli askerlik sonuçları belli oldu mu?' soruları sıklıkla sorulmaya başlandı.

Tarih
1900 Toplam Gösterim
Terhisler Ne Zaman Yapılacak?

Cumhurbaşkanı Erdoğan terhis ve celp işlemleri ile ilgili geçen hafta açıklamalarda bulunmuştu. Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar da bugün konuya ilişkin yeni bir açıklama yaptı. Bu açıklamaların hemen ardından 'Terhisler ne zaman, celp işlemleri ne zaman başlıyor? Bedelli askerlik sonuçları belli oldu mu?' soruları gündem oldu.

TERHİS, CELP VE BEDELLİ ASKERLİK HAKKINDA SON GELİŞME

Koronavirüsle bir bütün halinde gösterilen mücadele sayesinde Türkiye'nin diğer ülkelere oranla daha seçkin bir konumda olduğunu vurgulayan Akar, "Normalleşme çerçevesinde Sayın Cumhurbaşkanımızın da açıkladığı şekilde 31 Mayıs'tan itibaren terhisleri, 5 Haziran'dan itibaren celp işlemlerini, 14 Haziran'da Milli Savunma Üniversitesi sınavının ve 20 Haziran'dan itibaren bedelli askerlik için seçilen gençlerimizin Silahlı Kuvvetlerine kabulünü planladık. Bunları büyük bir dikkat ve hassasiyetle takip ediyoruz. Herhangi bir olumsuzluğa meydan vermeden bu sürecin sağlıklı, başarılı, etkin bir şekilde gerçekleşmesine gayret göstereceğiz" ifadelerini kullandı.

 
 

Terhis ve celplerin önemine işaret eden Akar, şöyle konuştu:

"Özellikle celpler çok önemli. Terhis olacak Mehmetçiğin zaten sağlık kontrolü yapılıyor, koruyucu tedbirleri alındı, alınmaya devam ediliyor. Terhislerinden önce de 14 gün süreyle gözetim altında bulundurulacaklar. Ancak celp olarak ülkemizin dört bir yanından gelecek gençlerimizin Silahlı Kuvvetlere kabulünde çok dikkatli olmamız lazım. Burada Genelkurmay, Kuvvet Komutanlıklarımızın yanı sıra Askeralma Genel Müdürlüğünün (ASAL), birliklerimizin çalışmaları çok önemli. Herhangi bir şekilde gençlerimizin, şu anda görevi başında olan Silahlı Kuvvetleri mensuplarımızın sağlıklarını tehlikeye atmamak için elimizden gelen hassasiyeti gösterecek, celpleri bu şekilde kabul edeceğiz."

Akar, sözlerini, "Türk Silahlı Kuvvetleri, binlerce yıllık şanlı tarihimizden süzülüp gelen milli, manevi ve mesleki değerleriyle, aklın ve bilimin ışığında, Anayasa çerçevesinde, yasalar ve Cumhurbaşkanımızın talimatları doğrultusunda; milletinin emrinde ve görevinin başındadır." ifadelerini kullanarak tamamladı.

Etiketler:
VİDEO GALERİ
Emoji ile tepki ver!
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0
  • 0 Yorum
  • Yorumu Gönder
  • DAHA FAZLA SONUÇ YÜKLE